SENIORZY DLA PIELGRZYMÓW!
10 października 2021 r gościliśmy na Wikarówce pielgrzymów Drogi Jakubowej. Pani Antonina Sypel z Klubu Seniora i pani Agata Słomba z KGW przygotowały „słodkie przyjęcie” w Domu Parafialnym po Mszy Świętej o godz. 8.00 dla 35 pielgrzymów „Drogi Jakubowej”, którzy zmierzali z Zawady do Pilzna. Była gorąca kawa i herbata oraz pyszne drożdżówki, ufundowane przez księdza proboszcza Józefa Książka. Pielgrzymi mieli okazję zwiedzić Wystawę Fotograficzną poświęconą 100-leciu Koronacji Cudownego Obrazu NMP w Zawadzie. Pielgrzymi dziękowali za miłą i ciepłą niespodziankę.
KRÓTKI OPIS „DROGI JAKUBOWEJ” Z ZAWADY DO PILZNA
Z Zawady Droga Jakubowa prowadzi do Pilzna. Od kościoła w Zawadzie wspinamy się serpentyną, obok dróżek maryjnych, w kierunku widocznego lasu. Przechodzimy drogą przez tenże bukowy las. Dalsza trasa biegnie początkowo przez las, potem obok wsi Stasiówka, następnie znowu przez las do wsi Braciejowa, a stamtąd do wsi Gumniska. Z Gumnisk kierujemy się do następnego lasu, przechodzimy obok pomnika żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1944 r., na polanę Kałużówka – miejsce największej bitwy partyzanckiej AK Obwodu Dębickiego z Niemcami w dniach 23 i 24 sierpnia 1944 r.
Z polany przechodzimy do wsi Dobrków, a stamtąd do Pilzna. Pierwsze wzmianki o Pilźnie sięgają XII wieku. Jeszcze wcześniej, bo w 1105 r., benedyktyni z Tyńca mieli tu duży kompleks dóbr oraz osadę handlową, którą przenieśli do Kołaczyc. Do połowy XV wieku Pilzno było ważnym ośrodkiem handlu, administracji i sądownictwa. Około 1400 r. ukształtowany został kwadratowy rynek oraz zbudowano kościół parafialny i klasztor augustianów. W kościele parafialnym najcenniejszą jest późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z ok. 1500 r., znajdująca się po prawej stronie ołtarza głównego. W sąsiedztwie rynku znajduje się również zespół klasztorny, pierwotnie augustianów, a od 1841 r. karmelitów. Należący do niego kościół Wniebowzięcia NMP był ufundowany w 1403 r. przez Władysława Jagiełłę. Kościół ten jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Łaskami słynący obraz Maryi z Dzieciątkiem został namalowany w XI wieku i był umieszczony w baszcie grodowej Pilzna. Obraz ten, uznany za cudowny, znajduje się w bocznej, północnej kaplicy. Przy tym sanktuarium kończy się podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba Via Regia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz