1. Ciasto pomarańczowe
Składniki ciasto pomarańczowe:
250 ml kefiru
150 g roztopionego masła
4 jaja
łyżka wody pomarańczowej
sok i skórka z pomarańczy
200 g drobnego cukru
płaska łyżeczka sody
300 g mąki
Ponad to:
3 pomarańcze
100 ml wody
200 g cukru
Do podania:
150 g mascarpone
100 ml kremówki 36 proc.
Jak przygotować ciasto pomarańczowe?
Pomarańcze szorujemy dokładnie i kroimy na plastry o grubości ok. 5 mm. W rondelku zagotowujemy 100 ml wody z 200 g cukru, jak cukier się rozpuści wkładamy do niego plastry pomarańczy i gotujemy ja na niedużym ogniu przez ok. 20 minut, aż zrobią się szkliste. Odsączamy je z syropu i studzimy, syrop zachowujemy na później. Do dużej miski wlewamy kefir, dodajemy przestudzone, rozpuszczone masło, jaja, cukier, sok, skórkę z pomarańczy oraz wodę pomarańczową. Za pomocą rózgi ucieramy do połączenia składniki. Na koniec przesiewamy mąkę z sodą i ucieramy łopatką, aż pozbędziemy się grudek. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni, a dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Boki smarujemy masłem i lekko obsypujemy kaszą manną. Na dnie tortownicy układamy plasterki pomarańczy z syropu, dość ściśle, całość zalewamy ciastem i wstawiamy do pieca. Pieczemy ok 30-35 minut do suchego patyczka. Ciasto delikatnie wyciągamy z tortownicy i w razie potrzeby ścinamy wierzch na równo. Odwracamy do góry nogami, tak by pomarańcze stanowiły wierzch ciasta. Oblewamy syropem, który pozostał i pozostawiamy do wystudzenia. Podajemy z ubitą śmietaną z mascarpone.
2. Orzechowy placek w kratkę z dżemem morelowym i wiśniowym
Składniki na orzechowy placek w kratkę z dżemem morelowym i wiśniowym:
Ciasto:
1/2 szklanki mielonych orzechów włoskich
3 szklanki mąki pszennej + dodatkowo do podsypywania
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
220 g zimnego masła
szklanka cukru
2 jaja
łyżka śmietany
szczypta soli
1/2 słoiczka dżemy morelowego
1/2 słoiczka dżemu wiśniowego
Jak przygotować orzechowy placek w kratkę z dżemem morelowym i wiśniowym?
Wszystkie składniki ciasta ucieramy w mikserze lub wyrabiamy na stolnicy jak na ciasto kruche. Zawijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na ok. godzinę lub dłużej. Schłodzone ciasto dzielimy na 2 części, z czego jedna powinna być większa od drugiej. Większy kawałek rozwałkowujemy i wyściełamy nim spód blaszki, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do pieca nagrzanego do 180 stopni na 10-12 minut. Następnie lekko studzimy, rozsmarowujemy dżem morelowy na części ciasta a wiśniowy na drugiej części. Z pozostałej części ciasta rolujemy długie wałki, podsypując mąką i układamy kratkę na wierzchu ciasta. Wstawiamy do pieca i pieczemy ok. 50 minut. Podajemy posypane cukrem pudrem.
3. ROGALIKI KRUCHE Z MARMOLADĄ
Składniki na kruche rogaliki z marmoladą:
160 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
opakowanie cukru waniliowego
125 g zimnego masła
125 g twarogu śmietankowego
szczypta soli
jajo
cukier trzcinowy do posypania
ulubiony dżem lub marmolada do wypełnienia (morelowa, truskawkowa, malinowa itp.)
Jak przygotować kruche rogaliki z marmoladą?
Mąkę, masło pokrojone w kostkę, proszek do pieczenia, sól, cukier waniliowy wrzucamy do malaksera i krótko miksujemy, następnie dodajemy twaróg i jeszcze chwilę miksujemy. Potem całość przekładamy na stolnicę podsypaną lekko mąką. Wyrabiamy szybko gładkie ciasto. Owijamy je w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na min. godzinę. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Następnie dzielimy porcję ciasta na pół i część chowamy do lodówki a drugą rozwałkowujemy na grubość ok. 3 mm najlepiej na kształt okręgu. Następnie smarujemy całość marmoladą, zachowując ok. 1,5 cm odstęp do rantu. Kroimy na 12 trójkątów i zwijamy dość ciasno od brzegu okręgu do środka. Układamy rogaliki na blaszce wyłożonej papierem zachowując odstępy i smarujemy rozkłóconym jajem, na koniec obficie posypując cukrem trzcinowym;
Wstawiamy do pieca na 20-25 minut, w tym czasie rozwałkowując kolejną porcję ciasta i postępując jak wyżej. Rogaliki studzimy na kratce i podajemy.
SMACZNEGO!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz